رجبیون کجایند؟

رجبیون کجایند؟

ماه رجب زندگی و تولدی مجدد را به عاشقان نوید می‌دهد و مجال دریافت مدال لیاقت وارد شدن به جشن الهی در ماه رمضان است.

ماه رجب هفتمین ماه قمری است، این ماه از جمله ماه‌های خیلی پر فضیلت در دین اسلام است که بسیاری از معصومان بخصوص پیامبر مکرم دین اسلام (ص) بر انجام اعمال عبادی در آن تاکید انبوه کرده‌اند.

ماه رجب فصل روئیدن جوانه های رمانتیک زندگی کردن و ماه شست و شوی دل و جان از زنگارهای گناه و غفلت و تهیه شدن برای وارد شدن به جشن الله اعظم است. کسانی که دل درگرو محبت خدا نهاده اند، زمان تعدادی می کنند تا با وارد شدن به ماه رجب و بهره مندی از برکات آن، به درک فیوضات ماه عظیم شعبان پیروز شوند و بعد از آن بتوانند مدال لیاقت وارد شدن به جشن الهی در ماه رمضان را دریافت نمایند.

امروز نخستین روز از این ماه پرفضیلت است که حدیث قدسی می‌فرماید: ماه رجب را ریسمانی میان خود و بندگانم گذاشته‏‌ام؛ هر کس به آن چنگ زند، به وصال من رسد. مراعات کنندگان حرمت ماه رجب و عاملین به اعمال آن را «رجبیون» نامند. همانا که در قیامت فرشته ای ندا می دهد: «أین الرجبیون»، کجایند اشخاصی که ماه رجب را محترم شمرده و اعمالی از آن را به انجام رسانده اند.

ماه رجب و ماه‌های شعبان و رمضان، از ماه‌های خیلی پر فضیلت می باشند و از تعبیرات برخی از روایات این‌گونه برمی‌آید که ماه رجب دربین این سه ماه، امتیاز خاصی دارد؛ تا جایی که ماه رجب «ماه خدا» نامیده شده و شعبان «ماه پیامبر(ص)» و ماه رمضان «ماه امت».

آمدن این ماه، نعمت بزرگی است که میبایست از آن بهره انبوه ببریم و نگذاریم شب ها و روزهایش، با غفلت سپری شود. عبادت و نیایش، نماز و روزه، دعا و صلوات و عاقبت به یاد خدا بودن و تذکر در این ماه خجسته، خوشی ای دیگر دارد، همین بس که اگه یک روز از این ماه را با خلوص نیت و با دقت قلب روزه بگیریم، مستوجب رضوان بزرگ الهی خواهیم شد.

اعمال مشترک و روز های گوناگون این ماه در مفاتیح الجنان آمده است، همان گونه که از آیات و روایت گوناگون معلوم است؛ این ماه، ماه تهذیب نفوس و خودسازی و شروع یک دوره تازه سیر و سلوک الی الله است که از ماه رجب شروع و به ماه رمضان منتهی می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمی، مدرس حوزه علمیه در گفت‌وگو با روزنامه نگار ایکنا از استان گیلان، خلال تهنیت آمدن ماه رجب، این ماه را ماه دعا، توبه، توبه و نیایش دانست و بیان داشت: ماه رجب مقدمه خودسازی برای شرکت در جشن الهی ماه رمضان است.

وی اضافه کرد: در بهشت نهری قرار دارد به اسم رجب و طبق روایت پیامبر اکرم(ص) آبش از برف سفید رنگ تر و از عسل شیرین‌‌تر است و هر شخصی یک روز از ماه رجب روزه بگیرد، از آن می‌آشامد؛ لذا رجبیون میبایست از فرصت‌های درخشان این ماه بهره گیرند و از میلاد امام محمد باقر(ع) که روز اول این ماه است تا میلاد امیر‏المؤمنین(ع) و عید مبعث که در این ماه قرار دارد، بهره گیرند.

مدرس حوزه علمیه بیان کرد: رجب ماه کرامت، عبادت و مجال خوبی برای قرب به خدا عالم است، همه مؤمنان میبایست سعی کنند تا از این ماه شکوهمند زیاد ترین بهره را ببرند و با آمادگی کافی وارد شعبان و رمضان شوند؛ میبایست زمان زمان این ماه شریف را قدر بدانیم و با انجام اعمال واجب و مستحبی رضایت الهی را به دست آوریم.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین گلمیرزاده، معاون فرهنگی تبیلغات اسلامی استان گیلان به روزنامه نگار ایکنا از استان گیلان، درخصوص فضایل ماه رجب، نقل کرد: ماه رجب ماه بزرگ و مبارکی است و خدا در این ماه رحمت خودش را به مردم مثل باران سرازیر می‌کند و اگه مردم بهشت می‌خواهند در پرتو آمرزش در این ماه است.

وی با تاکید بر این که ماه رجب ماه توبه از گناهان است و غسل، روزه دار بودن، توبه، صدقه دادن، زیارت سید و سالار شهیدان(ع) و... از افضل اعمال این ماه است، اضافه کرد: ماه رجب زندگی و تولدی مجدد را به عاشقان نوید می‌دهد، ماه رجب سر تا سر نور و فضیلت است و هر انسانی که بتواند از برکات این ماه عظیم به قدر توان و ظرفیت حضوری خود بهره گیرد فی الواقع روح و روان خود را آماده میزبانی از جشن الهی کرده است.

معاون فرهنگی تبیلغات اسلامی استان گیلان یاد آوری کرد: اعمال پیشنهاد داده شده در ماه رجب مقدمه خودسازی و وارد شدن به ماه رمضان می‌باشد که ماه جشن خدا تبارک تعالی است.

****************************

گردآوری از: سرور ا.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صوفی شهر بين که چون لقمه شبهه می‌خورد ««« »»» پاردمش دراز باد آن حيوان خوش علفرجبیون کجایند؟


TT / 165 --- TP / 22%گردآوری شده توسط : سرور ا.
تاریخ گردآوری : 2018-04-10
در دسته بندی : کجایند
برچسب ها : رجبیون
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :