گشودن پای حریف در چهاردیواری حیات

باز کردن پای رقیب در چهاردیواری زندگی

عشق هایی که کشته می شود

نمی توان زنی به جز در نکات استثنا را یافت که از داشتن هوو شاد و راضی باشد. به این دلیل می خواهند همیشه شوهر خود را غرق در محبت کنند تا هیچ گاه فکری خطا به ذهنش نرسد، اما گاهی هم می شود دل به دریا می زنند و با روی گشاده از "هووی" خود در منزلشان استقبال میکنند.


ثانیه ها و روز های افتتاحیه زندگی، حلاوت و شیرینی ویژه ای دارد. شوق با یکدیگر بودن ایجاب میکند، تازه عروس ساعت ها خانه را آب و جارو و هنرهایش را در خوراکی هایی که باب طبع همسرش باشد بریزد و در انتظار آمدن شوهر از سرکار ساعت ها را بشمارد. نمی توان ماه و عدد نقل کرد، سه ماه، شش، یک سال و احتمالاً دوسال اول زندگیT نوعروس برایش این انتظار زیبا است و به همان سایز مرد از محیط کار تا خانه، بیقرارِ زودتر دستیابی به دختر منزلش است.

در جامعه ما، بار بیشتر رسیدگی به امور خانه بر عهده بانوان است، در اغلب نکات زنها ساعات زیادی را خانگی در حال انجام فعالیت های گوناگون به کار خانه، پخت و پز و در صورت داشتن بچه، بچه داری و .. می پردازند. پس از گذشت مدتی از عروسی، امکان می دارد دیگر انتظار و تهیه کردن شام و تزیین آن برای همسر نه تنها دیگر جذاب که خسته از این تکرار مکررات شوند. از این رو در پی این امر بر می آیند که روز های خود را به نحوی که حوصله شان سر نرود، پر کنند. نام نویسی در کلاس های تزیین میزغذا، خیاطی و گلدوزی، طرح و نقاشی، زبان و... هم برای مدتی آن ها را درگیر می کند. بیشتر ساعتهای روز و هفته در خانه می باشند و یا باید به امور منزل بپردازد که کار تکراری است و یا باید سریال های تلوزیونی هزار بار پخش شده را از رسانه ملی نگاه بکنند که خیلی برایش جذاب نیست.

در کلاس خودآرایی، از بهمان آموزش در بهمان شبکه ماهواره ای رفیقش صحبت میکند، از سریال هایی که 6 ساعت است و آنقدر جذاب که او را پای تلویزیون میخکوب می کند، از برنامه های پخت و پز که غذاهای جور وا جور را مییاموزد، از برنامه های ورزشی که اگه همزمان با آن تمرین کنند چند کیلو کاهش وزن را همراه با دارد، از برنامه های مدلینگ و متدهای روز لباس و آرایش، از چندین هزار کانالی که اصلا با وجود آن فرصت تهیه کردن یک املت را از او گرفته است.


استقبال هوو در خانه
بعد گذشت مدتی از همسرش خرید یک ماهواره را تقاضا می کند. تا دیر وقت فعالیت کردن همسرش و تنها بودن او در خانه بهانه خوبی برای خرید این عضو جدید خانواده است. سر آخر ماهواره خریداری می شود. روز های اول بر پایه آن که از فهرست برنامه های سریال و فیلم و برنامه های آموزشی و هنری و ورزشی اطلاعات کامل توسط بیاورد و ساعات پخش آن ها را نوشته کند، مجالی برای به تعبیری سر خواراندن هم نمییابد. روزها و ساعت ها از پی هم می گذرند و او محو نگاه کردن و دنبال کردن ماجراهای زندگی است که در آن تمامی چیزهایی که تا کنون در مخیلاتش غیر سنجیده و اشتباه بود، همه رفتارهای هر روز زندگی آنهاست. مثلث عشقی؛ یعنی هر ضلع مردی یا دو زن و یا دو مرد و زنی قرار می گیرند که هر کدامین در ارتباط با همدیگر عشقی از گذشته داشته اند. فرزندانی که اصالتشان را نه از پدر که از مادرشان می گیرند چون نمی دانند کدامین مردِ هم خواب با مادرشان، پدر آن ها به حساب مییاید.

و شب که همسرش به خانه بر میگردد، از محیط خانه که دیگر گرمای اسبق بر این را ندارد، دلگیر و او هم علاقه مند به پیگیری برنامه های این موجود وهم انگیز می شود. با نخستین برنامه، سریالی را نگاه میکند که زنی از عشق دومش حامله است و نمی خواهد عشق اولش این را متوجه شود، همسرش هم شب را در خانه زنی دیگر به خواب رفته است.

کانال را تغییر میدهد، این بار یک برنامه آموزشی خودآرایی است که مردی در حال آرایش کردن بانوان است، کانال بعدی مشتمال درمانی، بعدی ورزش بانوان، بعدی موسیقی، بعدی بوق و... و بله نگاه کردن این همه برنامه های رنگ و لعاب دار باید برای همسرش جذاب باشد و دیگر مثل اسبق بهانه حوصله سر رفتن و تنها بودن در خانه را نگیرد.

الآن هنگامی که از سرکار به خانه باز میگردد، او هم مثل همسرش درگیر چندین هزار محتوایی می شود که با ذهنیت او فاصله زیادی دارد. اما ذهن کنجکاو آدم در تکاپوی بیشتر نگاه کردن است. و اینجا سرآغاز دادخواهیهای خانم است که ساعاتی را به او اختصاص نمی دهد و پس از کار، ماهواره و نگاه کردن زنانی که رنگ و لعابشان پلک از چشم می دزدد کار هر روزه او شده است.

بانوان هیچگاه قادر نیستند حتی در تخیل خود وجود زنی دیگر را کنار همسرانشان تصور کنند، اما خودشون سبب شده اند که چندین زن در جوار همسرانشان قرار بگیرند. و اکنون رسالت این دیش گرد به انتها رسیده است، آن هم فروپاشی عشقی که ساعت ها آمدن همسر از سرکار را انتظار می کشید. مکانی برای گله و اعتراض نیست خودشما پای چندین هزار زن و بی بند و باری و ارتباطاتی که اکنون دیگر نه غیرواقعی که حقیقی شده اند را به حریم خانه و زندگی دوتایی تان گشوده اید. گویی در خیابون دست چند زن بدکاره را گرفته اید و به منزلگاه رمانتیکتان وارد کرده اید. چه میخواهید نقل بکنید؟ مکانی برای اعتراض نیست.

حیاتهای فراتر از ماورا
رفتار اجتماعی به روش زندگ تابع عکس زندگی از ماست. هدف زندگی چه چیزی است؟ هر هدفی که ما برای زندگی معین میکنیم و برای خودما ترسیم می نماییم به طور طبیعی متناسب با خود یک سبک زندگی به ما توصیه می­شود. رسانه­ ها بنا بر اهدافی که برای خود متصور می باشند درصددند که برای مخاطبان خود سبک زندگی تازه ای را ترسیم کنند.

از میان چندصد شبکه ای که برای ایرانیان ساخته شده است می توان به شبکه تلویزیونی جم اشاره داشت. این شبکه که از 2006 با شعار " جم همه شما را عاشقت است" آغاز به کار کرد تا کنون برنامه های گوناگون فیلم و سریال بلند، آهنگ، برنامه های مخلوطی شامل برنامه های میکاپ و آرایشی و بهداشتی و زیبایی اندام و.... را انتشار داده است. و مدیران آن هر سال یک جم تخصصی برای خردسالان، نوجوانان، جوان و ... افتتاح کردند. باید اقرار کرد که مهار پخش برنامه های این شبکه خیلی برنامه ریزی شده است. به شکلی که بنا بر مخاطب شناسی در طول روز که در هر ساعتی کدامین مخاطب را بیشتر دارند به پخش برنامه هایی ویژه همان مخاطب آماده کردند. یعنی در طول روز که اغلب بانوان و دختران در خانه می باشند به پخش برنامه های میکاپ و آرایشی و زیبایی اندام و سلامت جسم می پردازند که مورد پسند بانوان است.

این مقدار برنامه های پارسی زبان برای مخاطب ایرانی بوِیژه ژانر فیلم و سریال ها و برنامه های مخلوطی این شبکه نه تنها آن کدبانو ایرانی را مشغول نمی کند بلکه بلایی به جانش می اندازد که ادامه دار خود را باید یک عروسک باربی نگه دارد تا مبادا همسرش سراغ کسی دیگر رود، و شک و استرس بودن بیهوده مرتبط بودن همسرش با کسی دیگر را برای روزانه به نمایان کردن مثلث های عشقی خاطر نشان میکند. برنامه های مخلوطی و میکاپ و آرایشی و بهداشتی و پخت و پز هم هدفی نه تنها برای یک آموزش بلکه آموختن سبک زندگی را دارد که متناسب با نگاه یک خانواده ایرانی نیست.

و تیری که جم به سوی خانواده ایرانی پرتاب کرده است در پی دستیابی به سه هدف اصلی است.

1-ترویج زندگی تشریفاتی و نوین: عموما برنامه های این شبکه به یک نوع ترویج دهنده سبک زندگی غربی می باشند و به ارائه الگوهای غربی در تمامی مظاهر زندگی مثل کاور، ماشین، خانه و محیط کار و... می­پردازد.

2-خیانت و خانواده پاک کنی: خیانت یکی از "تم" های ثابت سریال های تلوزیونی خانوادگی این شبکه است. تقدس پاک کنی از نهاد خانواده و قبح پاک کنی از امر خیانت در اغلب برنامه های این شبکه نگاه کرده می­شود.

3-دین پاک کنی از زندگی ایرانیان: در تمام برنامه های این شبکه کوچکترین نمودی از اسلام نگاه کرده نمی­شود و در تمام برنامه ها در پی کم رنگ کردن مفاهیم و ارزش های دینی، قبح پاک کنی از منکرات و کم رنگ کردن اخلاق عمومی در جامعه، رواج تجمل گرایی و مصرف گرایی مفرط، ترویج سبک زندگی غربی و غیر اسلامی،مدگرایی درمیان جوانان و نهادینه کردن یک هویت غیر اسلامی و نامطلوب می باشند.

****انتهاي مطلب****

نگارش از : فرزانه ش.

آسیب های خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سرم خوش است و به بانگ بلند می‌گويم ««« »»» که من نسيم حيات از پياله می‌جويمگشودن پای حریف در چهاردیواری حیات


TT / 326 --- TP / 23%گردآوری شده توسط : فرزانه ش.
تاریخ گردآوری : 2018-04-08
در دسته بندی : رقیب
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :